Dodane pt., 10/28/2016 - 09:54

W dniach 14-24 października 2016 r. delegacja Izby Przemysłowo - Handlowej Polska - Azja przebywała na misji gospodarczej w Chinach. W ramach misji Prezes Izby oraz jej członkowie odwiedzili miasta Qixia i Yantai w prowincji Shandong, Ningbo oraz Cixi, a także Pekin.

W Qixia - stolicy chińskiego jabłka  uczestnicy misji wzięli udział w Święcie Jabłka, największym wydarzeniu tego typu w Chinach. Spotkali się tam z przedsiębiorcami działającymi w branży owocowo - warzywnej. Odwiedzili bazę ekologicznych jabłek oraz farmę i park jabłkowy. Spotkali się tam także z największymi producentami i handlowcami owoców, właścicielami centrów gromadzenia i przetwarzania jabłek.

Strona chińska zainteresowana jest importem z Polski jabłek, koncentratu jabłkowego, soków i techniki i technologii przetwórstwa owoców. Duże chińskie przedsiębiorstwa chcą zainwestować w Polsce w linie produkcyjne przetwórstwa owocowo-warzywnego i są zainteresowani podpisaniem wieloletnich kontraktów na import z Polski jabłek i przetworów jabłkowych, soków zagęszczonych i naturalnych dodatków smakowych .

W Yantai uczestnicy misji wzięli udział w spotkaniu z największymi przedsiębiorcami w regionie - władzami Centrum Handlowego Sanzhan, jednej z największych galerii handlowych, przedstawicielami platform e-handlu. Uzgodniono wymianę oferty towarowej na platformach internetowych. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się oferta współpracy polskiego ACTION. Obok polskich produktów żywnościowych największym zainteresowaniem cieszyły się: polska moda i kosmetyki, środki  higieniczne, technika przetwórstwa spożywczego, drony i technika małego OZE. 

W Ningbo misja odwiedziła Centrum Produktów Importowanych, gdzie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami strefy wolnocłowej. Miło na półkach było zobaczyć wyroby mleczne z Grajewa, słodycze Bakalandu, makarony i oleje kilku firm.

W ramach misji gospodarczej  uczestnicy zwiedzili też port w Ningbo, a także spotkali się z władzami firmy motoryzacyjnej Geely (odpowiedzialnej za przejęcie Volvo) oraz przedstawicielami Parku Technologicznego w Meishan. W Cixi Prezes wziął udział w spotkaniu biznesowym z przedstawicielami Haitong Food Group, jednej z największych firm z branży spożywczej w regionie, która zainteresowana jest podjęciem współpracy z polskim Pamapolem oraz odwiedził miejscową strefę ekonomiczną.